- Брига о здрављу -
Квалитет воде из бунарa
И даље постоји велики број домаћинстава која се водом снабдевају из приватних бунара. Заједничко им је то што се превасходно напајају подземном водом, али се разликују по дубини, односно по водоносном слоју из којег користе воду, па у зависности од састава земљишта кроз које вода пролази могу бити различитих физичко-хемијских особина. Такође, изузетно је важан и бактериолошки квалитет воде у овим бунарима.
За добар квалитет воде у бунару важно је да вода којом се бунар снабдева буде хигијенски исправна, затим да је бунар прописно израђен и позициониран на довољној удаљености од могућих извора загађења, бар 50 метара од септичке јаме или ђубришта.
Све потребне анализе у циљу утврђивања хигијенске исправности воде из бунара могу бити обављене у лабораторији ЗЗЈЗ која је акредитована по највишим стандардима за све анализе воде предвиђене важећим Правилником о хигијенској исправности воде за пиће (Сл. лист СРЈ бр.42/98 и 44/99).
Често постављено питање од стране корисника бунара који доносе воду на анализу је колико често треба обављати хемијско и бактериолошко испитивање воде из бунара, и то пре свега зависи од тога колико се често користи неки бунар, као и колико је подложан променама у квалитету воде. Општа препорука ја да се испитивање квалитета воде из бунара обавља једном годишње (или два пута годишње уколико постоји сумња у могућност загађења).
Такође, уколико се утврди бактериолошка неисправност, која може значајно утицати на здравље корисника бунара, потребно је приступити мерама чишћења бунара, а када је утврђено присуство патогених микроорганизама, савет је да се обави дезинфекција воде, као и самог бунара. Дезинфекција се обавља дезинфекционим средствима на бази хлора погодним за широку употребу, а детаљно упутство и појашњење можете добити и у ЗЗЈЗ након обављених анализа бунарске воде.