Шта треба да знамо о дијабетесу?
Шта је дијабетес?
Дијабетес је хронична болест која се јавља када панкреас не производи довољно инсулина или када тело не може ефикасно да користи инсулин. Инсулин је хормон који регулише ниво шећера у крви.
Хипергликемија, или повишен ниво шећера у крви, током времена доводи до озбиљних оштећења многих органских система, а нарочито нервног и кардиоваскуларног система.
Тип 1 дијабетес
Узрок дијабетеса 1 се још увек не зна са сигурношћу и према досадашњим сазнањима не може се спречити. Тип 1 дијабетеса, познат и као јувенилни дијабетес или инсулин зависни, који се најчешће јавља код млађих особа, је хронично стање у којем панкреас производи јако мало или нимало инсулина.
Јављају се симптоми у виду прекомерног излучивања урина, жеђ, глад, губитак тежине, сметње са видом и умор.
Тип 2 дијабетеса
Овај тип дијабетеса јавља се код неефикасне употребе постојећег инсулина у организму. Дијабетес типа 2 углавном је последица вишка килограма и физичке неактивности.
До недавно, овај тип дијабетеса је виђен само код одраслих, али сада се све чешће дешава и код деце.
Гестациони дијабетес
Гестациони дијабетес је хипергликемија која се јавља први пут у трудноћи, са вредностима глукозе изнад нормале, али испод вредности које постоје код дијагнозе дијабетеса, и може се јавити и у другим трудноћама.
Жене са трудничким дијабетесом су у повећаном ризику од компликација током трудноће и порођаја. Оне, али и њихова деца такође, имају повећан ризик од дијабетеса типа 2 у будућности.
Које су уобичајне последице дијабетеса?
Током времена, дијабетес може довести до оштећења срца, крвних судова, мрежњаче, бубрега, нерава.
Одрасле особе са дијабетесом имају два до три пута већи ризик од срчаног и можданог удара.
Дијабетесна ретинопатија је важан узрок слепила, а настаје као последица оштећења малих крвних судова у мрежњачи.
Дијабетес је један од водећих узрока бубрежне слабости.
Комбинација смањеног протока крви и неуропатија у стопалима повећава могућност појаве улкуса, инфекција и потребе за ампутацијом дела екстремитета.
Како спречити дијабетес?
Промене у начину живота могу спречити развој дијабетеса типа 2.
Физичка активност, смањење телесне тежине, здрава исхрана, довољно сна смањују шансе за настанак дијабетеса типа 2.
Повећана физичка активност је важна за одржавање телесне тежине и повезана је са смањењем крвног притиска, повећава осетљивост на инсулин, побољшава телесну композицију и психичко благостање. Физичка активност представља један од главних стубова у превенцији дијабетеса. Препоручује се најмање 30 минута физичке активности сваког дана.
Уравнотежена исхрана је такође од суштинског значаја за здравље. Препоручује се пет оброка дневно- 3 главна и 2 ужине. Веома је важно сваког дана конзумирати довољно воћа и поврћа. Удневном јеловнику треба да се нађу мање масна меса, риба, производи од житарица, пожељно до интегралних, млеко и млечни производи са ниским процентом масти. Потребно је уносити довољне количине течности, око 1,5-2 литра дневно.