Међународни дан физичке активности
10. мај 2020. године
Међународни дан физичке активности обележава се 10. маја сваке године, почев од 2002. године, када је Светска здравствена организација покренула глобалну кампању у циљу подизања свести целокупне јавности о значају и важности редовне физичке активности у превенцији болести, очувању и унапређењу доброг здравља и благостања. Овај дан се у нашој земљи обележава под слоганом „Кретањем до здравља”, а односи се на умерену физичку активност без обзира на садржаје, место и време извођења.
Значај умерене и редовне физичке активности
Физичка активност представља свако кретање тела помоћу снаге и мишића које доводи до потрошње енергије (сагоревања калорија) и један је од критеријума за оцену здравља. Брзо ходање, пењање уз степенице, шетња, усисавање, прање прозора, вожња бицикла, пливање, трчање, кошарка, фудбал...све ово је физичка активност.
Редовна умерена физичка активност, као што су ходање, вожња бицикла, плес, не чини само да се осећате добро, већ има значајне предности за здравље: смањује ризик од кардиоваскуларних болести, дијабетеса и неких врста рака, помаже у контроли телесне масе, а доприноси и добром менталном стању. Физичка активност унапређује раст и развој деце и младих, повећава самопоуздање, самопоштовање и ствара осећај припадности заједници.
Утицај нових технологија и недостатак физичке активности
Физичка неактивност уз неправилну исхрану, нове технологије и урбанизацију представља важан фактор ризика за настанак хроничних незаразних болести, а код школске деце може да утиче и на неправилан развој тела и настанак деформитета.
Према препорукама Светске здравствене организације, свакодневно је потребно издвојити најмање:
- 180 минута за физичке активности различитог интензитета за децу до шест година.
- 60 минута умерене до интензивне физичке активности за децу и младе старости од шест до 18 година.
- 30 минута умерене до интензивне физичке активности за одрасле.
Од пола и старости, здравственог стања, а посебно у односу на стање утренираности (кондиције), зависи и избор врсте активности (шетња, пливање, трчање, вежбе), њена учесталост и трајање.
Обзиром да је кретање и обављање свакодневних активности ван куће или радног места у претходном периоду било ограничено због епидемије COVID 19, препоручује се да сваког дана постепено повећавамо трајање и интензитет физичке активности. Приликом бављења рекреативним спортовима, важно је да одржавамо удаљеност од других од најмање два метра. Стога се саветује да бирате активност која омогућава да будете физички активни у друштву, а да истовремено одржавате препоручену физичку дистанцу (вожња бицикла, ролера, скејта, брзо ходање, трчање, јога, тенис, бадминтон...).
Главни циљеви Међународног дана физичке активности су:
- Подизање нивоа свести о значају физичке активности у превенцији незаразних болести.
- Истицање бројних предности бављења спортом и указивање на позитивне ефекте редовног вежбања.
- Подстицање становништва широм света на бављење физичком активношћу у свим доменима.
- Промовисање здравог начина живота и понашања кроз спорт и физичке активности.