ЕВРОПСКА НЕДЕЉА ИМУНИЗАЦИЈЕ
Од 20. до 26.априла 2020. године
Недеља имунизације је годишњи догађај чији је општи циљ повећање обухвата имунизацијом јачањем уверења о потреби заштите сваког дететаљ/особе од болести које се могу спречити вакцинацијим, са посебним акцентом на децу из тешко доступних вулнерабилних и маргинализованих група. Недељу имунизације је иницирала СЗО у октобру 2005. године, а у њено обележавање Србија се укључила од пошетка.
Недеља имунизације је иницијатива која је координирана од стране Регионалне канцеларије СЗО за Европу, у сарадњи са земљама чланицама и партнерима, у циљу повећања обухвата и изградње позитивних ставова о неопходности имунизације. Ова петнаеста недеља имунизације у Европском региону обележава се истовремено у свим регионима СЗО.
Имунизација је резултат колективне одговорности. Учините све да Ви и чланови Ваше породице будете правовремено и потпуно вакцинисани.
Ове године се указује на значајну улогу медицинских сестара и бабица у програмима имунизације, односно свих здравствених радника, имајући у виду значај релевантног информисања, стицања знања, изградње поверења и позитивних ставова код свих корисника услуга примарне превенције у здравственом систему.
Имунизација је једна од најуспешнијих јавноздравствених иницијатива. Имунизацијом се превенирају болести, компликације и смртни исходи од вакцинама превентабилних болести међу којима су: дечија парализа, дифтерија, тетанус, велики кашаљ, хепатитис Б, морбили, заушци, рубела, неке врсте запаљења плућа, проливи изазвани ротавирусом и рак грлића материце.
Сваке године се региструје два до три милиона смртних исхода од пнеумококних инфекција, ротавирусних инфекција, дифтерије, тетануса, великог кашља, малих богиња код невакцинисаних лица, међу којима је највише деце испод пет година живота.
Имунизација је допринела искорењивању великих богиња и доприноси искорењивању дечије парализе.
Имунизација представља примену вакцина у спречавању и сузбијању заразних болести, која омогућава да се на најбржи и најјефтинији начин контролишу, одстрањују и на крају искорењују многе заразне болести.
Поруке Недеље имунизације у Европском региону СЗО:
- Доносиоци одлука треба да креирају професионални, едукативни и социјални систем подједнаке доступности вакцина.
- Здравствени радници треба да буду кључни извор информација о вакцинама за родитеље. Изградњом поверења у вакцине спашавају се животи.
- Сваки родитељ треба да игра кључну улогу у заштити своје деце избором да их вакцинише. Свако дете заслужује да буде заштићено од вакцинама превентабилних болести.
- Истраживачи на пољу вакцина спасили су милионе живота развојем безбедних и ефикасних вакцина.
- Радећи на томе да свако дете прими потребне вакцине, бивамо заслужни за креирање будућности без вакцинама превентабилних болести.
- Вакцине штите од болести, спашавају животе и стварају основу за дуг и здрав живот.
- Вакцинацијом против заразних болести не штите се само вакцинисани, већ и они око њих.
- Захваљујући вакцинацији, број случајева дечије парализе је од 1988. године редукован за 99%. Заједно можемо искоренити полио.
- Вакцинацијом против инфекције изазване хуманим папилома вирусом (ХПВ) можемо превенирати 90% карцинома грлића материце.
- ХПВ вакцина у комбинацији са скринингом је најефикаснија стратегија у превенцији карцинома грлића материце.
- Морбиле су једна од најзаразнијих болести. Невакцинисана деца испод пет година живота су у највећем ризику од оболевања и компликација, укључујући и смртни исход.
- Рубела инфекција код трудница може изазвати побачај или конгениталне малформације плода. Вакцинацијом у детињству штити се особа цео живот.
- Вакцина против хепатитиса Б је 95% ефикасна у превенцији инфекције, развоју хроничне болести и карцинома јетре узроковане хепатитисом Б.
Завод за јавно здравље Пожаревац, у сарадњи са домовима здравља Браничевског и Подунавског округа, као и увек до сада, подржава и координира све здравствено васпитне активности у циљу промосције здравља и превенције болести. У складу са наведеним напомињемо да свако дете има право да не оболи од болести чија је превенција могућа вакцинацијом.
Достизање и одржавање колективног имунитета популације против заразних болести вакцинацијом је суштина заједничких напора у свим земљама света.