СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ РАКА
04. фебруар 2020. године
„ЈА САМ, ЈА ХОЋУ”
Светска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака сваког 4. фебруара обележава Светски дан борбе против рака. Међународно удружење за борбу против рака почело је 2019. године трогодишњу кампању под слоганом „Ја сам, ја хоћу” којом се подсећа да појединац и заједница могу да допринесу смањењу глобалног оптерећења малигним болестима.
Према последњим проценама Светске здравствене организације и Међународне агенције за истраживање рака, оболевање од малигних болести у свету је порасло на 18,1 милиона људи и регистровано је 9,6 милиона смртних случајева од свих локализација малигних тумора у 2018. години.
У Србији је током 2016. године од свих малигних тумора оболело 40241 особа (21126 мушкараца и 19115 жена). Исте године од рака је умрло 21526 особа оба пола (12253 мушкараца и 9273 жена).
Водећи узроци оболевања и умирања од рака у нашој земљи готово су идентични водећим узроцима оболевања и смртности од малигних тумора у већини земаља у развоју. Мушкарци у нашој средини највише су оболевали од рака плућа, колона и ректума и простате. Код жена малигни процес је најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце.
Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ у контроли малигних болести, јер на приближно две трећине фактора ризика који су одговорни за настанак рака могуће је утицати, мењати их или их потпуно елиминисати. Чак 40% малигних болести може бити избегнуто једноставним мерама:
- Престанак пушења
- Правилна и разноврсна исхрана
- Регулисање ТТ
- Физичка активност
- Смањено конзумирање алкохолних пића
- Избегавање/смањено излагање сунцу
- Поштовање Упутства приликом руковања са канцерогеним материјама
- Коришћењем заштитне опреме приликом професионалне изложености канцерогеним материјама
- Избегавање излагања стресу колико је то могуће
- Редовна контрола здравља код изабраног лекара
У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који ће у наредном периоду значајно смањити оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора. На скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Пап тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици.
Превенција и рано откривање су најуспешније оружје у борби против рака!