Међународни дан сећања на преминуле од СИДЕ, 21. мај 2023.
Сећање на преминуле од СИДЕ је једна од најстаријих и највећих мобилизационих кампања која има за циљ повећање информисаности, промовисање солидарности и заједничких акција у области превенције ХИВ инфекције и АИДС-а.
Овогодишња 40. глобална кампања посвећена сећању на преминуле од СИДЕ обележава се 21. маја, а у нашој земљи се поменута кампања обележава 18. пут под слоганом: „Ширимо љубав и солидарност за снажније заједницеˮ
Овим поводом планиране су активности усмерене на промоцију здравих стилова живота, информисање о доступним услугама на нивоу локалне заједнице, препознавање и смањење ризичног понашања, промоцију значаја правовременог тестирања на ХИВ, као и стварање неосуђујућег окружења адекватног за рад, образовање и лечење особа инфицираних ХИВ-ом.
Према проценама, данас у свету живи више од 38 милиона особа са ХИВ-ом а 40 милиона лица је умрло од СИДЕ од почетка епидемије осамдесетих година прошлог века, од којих је 650.000 умрло у 2021. години, што је за 52% мање него 2010. године када је умрло 1,4 милиона особа.
У западној Европи половина новодијагностикованих особа инфицираних ХИВ-ом је дијагностикована у касном стадијуму ХИВ инфекције, слично као и у нашој земљи. Касно постављена дијагноза ХИВ инфекције је повезана са повећаним ризиком од оболевања и умирања, слабијим одговором на терапију, повећаним трошковима здравствене заштите и повећаним ризиком за даље преношење.
У Републици Србији, према подацима Института за јавно здравље Србије од 1984. године до краја 2022. године, је регистровано 4605 особа инфицираних ХИВ-ом, од којих је 2177 особа оболело од сиде (47% свих дијагностикованих ХИВ + особа), а 1352 особе умрле (1206 особа је умрло од СИДЕ, тј. 26% свих особа којима је дијагностикована ХИВ инфекција).
Током 2022. године новооткривене су 164 особе инфициране ХИВ-ом, 52 особе су новооболело од СИДЕ, док је 20 особа умрло од СИДЕ.
У циљу елиминације ХИВ инфекције, као јавноздравственог проблема потребно је да у свакој земљи до 2025. године 95% свих особа инфицираних ХИВ-ом буде дијагностиковано, затим да 95% дијагностикованих ХИВ+ особа буде на лечењу антиретровирусним лековима и да 95% особа на лечењу има немерљиву количину вируса у крви.
На територији Браничевског и Подунавског округа у периоду од 1987. године (када је регистрован први случај), до краја 2022. године, регистровано је укупно 132 оболела (56 лица у Браничевском и 76 лица у Подунавском округу). Укупан број преминулих на територији Браничевског округа износи 34 лица а на територији Подунавског округа преминуло је 37 оболелих.
У току 2022. године оболелo jе 8 лица (2 лицa у Браничевском округу, Град Пожаревац 1 лице, општина Петровац на Млави 1 лице и 6 лица у Подунавском округу, општина Велика Плана 2 лица, Град Смедерево 3 лица и општина Смедеревска Паланка 1 лице). У 2022. години, није било преминулих на територији Браничевског и Подунавског округа.
Завод за јавно здравље Пожаревац, у сарадњи са здравственим установама на територији Браничевског и Подунавског округа, као и увек до сада, подржава и координира све здравствено васпитне активности у циљу очувања живота и здравља становништва.
Едукација и подизање свести су кључне активности које имају за циљ повећање обима тестирања на ХИВ и вирусне хепатитисе, као и борбу против стигме и дискриминације особа које живе са ХИВ-ом.