НЕДЕЉА ИМУНИЗАЦИЈЕУ ЕВРОПСКОМ РЕГИОНУ СЗО
од 23-29. априла 2023. године
Недеља имунизације је годишњи догађај чији је општи циљ повећање обухвата имунизацијом јачањем уверења о потреби заштите сваког детета/особе од болести које се могу спречити вакцинацијим, са посебним акцентом на децу из тешко доступних вулнерабилних и маргинализованих група. Недељу имунизације је иницирала Светска здравствена организација у октобру 2005. године, а у њено обележавање Србија се укључила од почетка. Недеља имунизације је иницијатива која је координирана од стране Регионалне канцеларије СЗО за Европу, у сарадњи са земљама чланицама и партнерима, у циљу повећања обухвата и изградње позитивних ставова о неопходности имунизације.
Ова осамнаеста по реду Недеља имунизације у Европском региону обележава се под слоганом „Превазиђимо неједнакостиˮ, са циљем да се свима у свакој земљи омогући подједнака доступност вакцина у циљу спречавања болести и компликација.
У свим условима, одржавање континуитета у спровођењу националних програма имунизације има приоритет који ни на који начин не сме бити угрожен. Посебну пажњу треба обратити и на ризичне групе када су у питању поједине болести које се могу спречити вакцинацијом (грип, пнеумококна болест, инфекција изазвана респираторним синцицијалним вирусом...).
Имунизација је једна од најуспешнијих јавноздравствених иницијатива. Имунизацијом се превенирају болести, компликације и смртни исходи од вакцинама превентабилних болести међу којима су: дечија парализа, дифтерија, тетанус, велики кашаљ, хепатитис Б, морбили, заушци, рубела, неке врсте запаљења плућа, проливи изазвани ротавирусом и рак грлића материце.
Средином јануара 2023. године, у Србији је пријављена епидемија морбила, после пет година од последње, на територији града Смедерева, а потом и случајева оболевања у Новом Саду и породична епидемија у Београду. Закључно са 20.04.2023. године, регистровано је 48 случајева, од којих су 51% деца млађа од две године, 44% је било хоспитализовано, 41% са утврђеним извором инфекције, 78% невакцинисано.
Обухват имунизацијом је један од индикатора доступности примарне здравствене заштите и процене капацитета здравственог система. Важно је спроводити обавезну имунизацију континуирано, јер сваки пад обухвата носи са собом ризик од појаве вакцинама превентабилних болести и избијања епидемија.
Поруке Недеље имунизације у Европском региону СЗО:
- Вакцине штите од болести, спашавају животе и стварају основу за дуг и здрав живот.
- Вакцинацијом против заразних болести не штите се само вакцинисани, већ и најближе окружење.
- Захваљујући вакцинацији, број случајева дечије парализе је од 1988. године редукован за 99%. Заједно можемо искоренити полио.
- Вакцинацијом против инфекције изазване хуманим папилома вирусом (ХПВ) можемо превенирати 90% карцинома грлића материце.
- Морбили су једна од најзаразнијих болести. Невакцинисана деца испод пет година живота су у највећем ризику од оболевања и компликација, укључујући и смртни исход. Вакцинацијом можемо елиминисати морбиле.
- Рубела инфекција код трудница може изазвати побачај или конгениталне малформације плода. Вакцинацијом у детињству штити се особа цео живот.
- Вакцина против хепатитиса Б је 95% ефикасна у превенцији инфекције, развоју хроничне болести и карцинома јетре узроковане хепатитисом Б.
- Основни предуслов за успешно функционисање здравственог система је подједнака доступност вакцина.
- Здравствени радници треба да буду кључни извор информација о вакцинама за родитеље. Изградњом поверења у вакцине спашавају се животи.
- Сваки родитељ треба да игра кључну улогу у заштити своје деце избором да их вакцинише. Свако дете заслужује да буде заштићено од вакцинама превентабилних болести.
- Истраживања на пољу вакцина омогућила су развој безбедних вакцина и тако спасила милионе живота.
- Достизање и одржавање колективног имунитета популације против заразних болести вакцинацијом је суштина заједничких напора у свим земљама света.
Завод за јавно здравље Пожаревац, у сарадњи са домовима здравља Браничевског и Подунавског округа, као и увек до сада, подржава и координира све здравствено васпитне активности у циљу промосције здравља и превенције болести.
Достизање и одржавање колективног имунитета популације против заразних болести вакцинацијом је суштина заједничких напора у свим земљама света.