Јун – национални месец менталног здравља
На иницијативу Министарства здравља и Републичке стручне комисије за ментално здравље, од 2022. године, месец јун проглашен је Националним месецом менталног здравља у Републици Србији.
Промоција менталног здравља и превенција менталних поремећаја и болести је саставни део Агенде одрживог развоја усвојене од стране Генералне скупштине Уједињених Нација 2015. године, а један од циљева је да се до 2030. године за трећину смањи превремени морталитет од хроничних незаразних болести кроз превенцију и терапију, као и промоцију менталног здравља и благостања.
Ментално здравље је део општег здравља и дефинише се као „стање добробити у којем појединац остварује своје потенцијале, може да се носи са нормалним животним стресом, може да ради продуктивно и плодно и способан је да доприноси заједнициˮ (Брлас С и Гулин М, 2010; СЗО).
Светска здравствена организација глобално истиче да нема здравља без менталног здравља. Ментално здравље је један од приоритета јавног здравља с обзиром да оптерећење које ментални поремећаји узрокују у здравственом, социјалном и економском смислу.
Препоруке за унапређење менталног здравља и превазилажење стреса:
- Немојте преувеличавати мале проблеме. Промените угао посматрања.
- Немојте се оптерећивати поразима и неуспесима из прошлости.
- Немојте се бринути о стварима које би се могле догодити у будућности. Усмерите се на садашњост. Живите сада и овде.
- Нађите времена за одмор и релаксацију али сваког дана.
- Прихватите тешкоће са хумором јер „Смех спашава од ужаса.ˮ
- Правилно се храните.
- Будите физички активни.
- Поделите са блиском особом оно што вас мучи.
- Имајте свој хоби и интересовања.
- Немојте користити лекове, алкохол и цигарете да бисте решили или умањили проблеме.
- Научите да изворе свог задовољства налазите у свакодневном животу.
Уколико вам ништа од наведеног не помаже, потражите стручну помоћ код психијатра, психолога или психотерапеута који ће сигурно наћи најбољи лек за ваше проблеме.
Важно је разговарати о менталном здрављу како овај појам не би био погрешно схваћен и представљао табу тему. Људи често не потраже стручну помоћ, јер се плаше стигматизације, и на тај начи запостављају своје ментално здравље.
Завод за јавно здравље Пожаревац, у сарадњи са колегама и сарадницима у домовима здравља, општим болницама и локалним заједницама на територији Браничевског и Подунавског округа, подржава и координира све здравствено васпитне активности у циљу промоције, очување и унапређење менталног здравља.