Светски дан против злоупотреба и незаконите трговине дрогана
26. јун 2022. године
Генерална скупштина Уједињених нација је 1987. године, Резолуцијом 42/112 прогласила 26. јун Међународним даном борбе против злоупотребе и незаконите трговине дрогама.
Овај дан обележава се широм света у циљу мобилисања појединаца и заједнице за подизање свести о последицама употребе дрога и њихово подстицање за активан однос у сузбијању овог значајног друштвеног проблема.
Слоган кампање за 2022 годину „Брига у време кризних ситуацијаˮ наглашава значај адекватног одговора на изазове повезане са употребом дрога током здравствених и хуманитарних кризних ситуација. У оквиру кампање апелује се на све сегменте друштва, на владине и невладине организација и све заинтересоване стране да предузму хитне акције за заштиту људи, укључујући унапређење превенције и лечења зависности од дрога, али и активности на смањењу илегалне трговине дрога.
Према извештају Канцеларија Уједињених нација за дрогу и криминал (UNODC) објављеном 2021. године, број корисника канабиса у свету je порастао за 18% у претходној деценији, а у 2019. години приближно 200 милиона људи је користило ову дрогу, што представља 4% укупне светске популације. Процењен број корисника кокаина у свету је у 2019. години био 20 милиона; 62 милиона људи је користило опиоиде у немедицинске сврхе, док је амфетамине у истој години користило 27 милиона људи. У извештају се наводи и да је у претходној деценији значајно смањен проценат адолесцената који мисле да је канабис супстанца која је штетна по здравље.
Према резултатима Европског школско истраживање о употреби психоактивних супстанци међу ученицима, у Србији је 2019. године, било коју дрогу током живота пробало 8,6% ученика старости 16 година. Канабис је најчешће коришћена дрога међу ученицима првих разреда средњих школа у Србији. Ову дрогу је током живота пробало 7,3% ученика првих разреда средњих школа; 5,6% ученика у претходних 12 месеци и 3,2% у претходних 30 дана, са већом учесталошћу међу дечацима у поређењу са девојчицама.
Укључивање што већег броја партнера у обележавање Међународног дана против злоупотребе и незаконите трговине дрогама доприноси унапређењу јавног здравља и даљем јачању међусекторске сарадње у области смањења понуде и потражње дрога.
Доказано је да превентивни програми базирани на унапређењу животних и социјалних вештина код деце који се спроводе у школском оружењу, без осуде, уз подршку, емпатију и уз могућност поверљивог саветовања, могу смањити злоупотребу дрога.
Завод за јавно здравље Пожаревац своје здравствено-промотивно деловање на тему превенције злоупотребе дрога, базира на принципима примарне превенције, и то кроз континуирано спровођење едукативног „Програма превенције злоупотребе дрога у школама на територији Браничевског и Подунавског округа.ˮ Овај програм намењен је ученицима седмог разреда основне и првог разреда средње школе, наставницима и родитељима са циљем повећања нивоа знања, како би се заштитили од многих неповољних утицаја савременог друштва, па и од дрога. Као крајњи циљ поменутог програма је оснаживање самих ученика у процесу доношења одлука и преузимање одговорности за њих.
Програма превенције злоупотребе дрога у школама започет је 2018. године, у оквиру Оперативног Плана Комисије Владе Републике Србије. Завод за јавно здравље Пожаревац обавља координацију спровођења овог едукативног програма. Током 2018. и 2019. године, овим програмом обухваћено укупно 57 основних школа (Браничевски округ 31 школа и Подунавски округ 26 школа) и 19 средњих школа (Браничевски 10 и Подунавски 9 школа), са укупно 1732 ученика основне школе, 1427 ученика средње школе и 1214 родитеља и наставника. Поменуте активности су прекинуте у 2020. години због пандемије COVID-19. У нади да ће у наредном периоду, побољшањем епидемолошке ситуације, доћи до спровођења започетих активности на превенцији злоупотребе дрога у школама.
Превенција зависности је задатак и родитеља и свих установа и поједнаца који раде са младима.